Про Екологічний форум “Поводження з відходами”

Галузь:

5 квітня 2016 року у Львівській торгово-промисловій палаті відбувся традиційний щорічний Форум «Поводження з відходами. Цивілізаційні виклики», метою якого є об’єднання теоретиків та практиків задля поглибленого дослідження проблеми та просування в Україну передових світових технологій, інвестицій та інновацій у сфері поводження з відходами.  
Під час Форуму презентували новостворену інтегровану електронну систему екологічної інформації, а також було підписано Додаток до Меморандуму щодо створення інтегрованої електронної системи управління охороною довкілля та раціонального використання природних ресурсів. До меморандуму приєдналися департаменти екології та природних ресурсів Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської ОДА, Львівська торгово-промислова палата, ГО «е-Екологія», Інститут транскордонного співробітництва та європейської інтеграції, ТОВ «АВЕ-Львів».  
collage_photocat2

Цьогоріч чисельна аудиторія Форуму засвідчила зростання актуальності проблематики, а відтак усвідомленості, зокрема бізнес-колами, необхідності подолання викликів, які стоять перед Львівщиною у сфері поводження з відходами. За словами віце-президента ЛТПП Володимира Коруда, приєднання нових людей до цієї ініціативи, яку ЛТПП розпочала ще у 2008 році проведенням низки виставок, конференцій та згодом щорічних форумів, свідчить, що шлях обрано правильно.

Серед учасників Форуму – представники владних структур, бізнесу, громадськості, природоохоронних організацій, наукових інституцій, Європейського Банку Реконструкції та Розвитку, німецький експерт GIZ, підприємці та небайдужі.

Присутні обговорили проблеми не тільки запобігання утворенню відходів, їх зберігання та утилізації, а й можливості комерційного використання продуктів переробки; проблеми поводження з небезпечними відходами, зокрема електронної техніки та електрики. Учасники дізналися про нормативно-правове забезпечення поводження з відходами; ефективні та інноваційні технології; про формування та реалізацію регіональної політики поводження з відходами та особливості апроксимації національного законодавства до європейського. Доповідачі розповіли про можливості, коли відходи можуть стати реальним джерелом доходів для малого та середнього бізнесу, поділилися досвідом поводження з відходами на прикладі своєї діяльності та своїми екологічними ініціативами.

У зв’язку з розвитком новітніх технологій, збільшенням споживання продукції населенням виклик довкіллю зростає – спостерігаємо тенденцію збільшення утворення та накопичення відходів виробництва та споживання. Ця проблема на Львівщині вирізняється особливою масштабністю та значимістю внаслідок домінування ресурсовідходних застарілих технологій, через відсутність впродовж тривалого часу їхньої утилізації та поглиблюється екологічною несвідомістю населення. Проте позитивна тенденція утилізації відходів також зростає. Сьогодні на території Львівської області знаходиться 372 несанкціонованих сміттєзвалищ, які не мають жодних документів для розміщення побутових відходів. Таких сміттєзвалищ у 2014 році було приблизно 600.

collage_photocat1

Важливість та актуальність заходу обґрунтував директор департаменту екології та природних ресурсів ЛОДА Руслан Гречаник: «В Україні щорічно маємо приблизно 10 тон відходів із розрахунку на одиницю населення. В ЄС за даними статистики цей показник варіює від 5,5 до 6 тон на одиницю населення. На Львівщині у спеціально відведених місцях сьогодні зберігається понад 220 млн тон відходів. Така кількість залишків діяльності людини безсумнівно негативно впливає на навколишнє природне середовище. Тому суспільство повинно вирішити цей виклик збереження довкілля, стати досконалішим, вийти на новий щабель свого розвитку, що особливо актуально у контексті інтеграції України у європейське суспільство. Саме для цього ми зібралися тут на екологічному форумі».

Локальний координатор Німецько-українського партнерського проекту у сфері бізнесу Андрій Янів розповів про проект, який існує в Україні вже 6 років, та екологічні ініціативи, які проводить партнерська палата Лейпціга , зауваживши про цікавий досвід: «В Німеччині існує веб-ресурс, свого роду біржа відходів, де підприємства обмінюються продукцією, адже те, що для одних є відходами, для інших – цінна сировина».

collage_photocat3

Під час прес-конференції було презентовано інтегровану електронну систему управління охорони довкілля та раціонального використання природних ресурсів. За словами Руслана Гречаника, система поєднує різнопланові факти про об’єкти впливу на довкілля і створює можливості аналізу екологічної інформації. Відтак представники громадськості зможуть отримати вільний доступ до інформації про стан довкілля та його забруднювачів. «Запровадження цієї системи дозволить оптимізувати та підвищити ефективність державного правління у сфері охорони довкілля, – зазначив Руслан Гречаник. – Водночас система стане інструментом для усунення зловживань, корупційних схем та збереже довкілля. Також її впровадження  забезпечить відкритий доступ до екологічної інформації та наблизить Україну до Європейського співтовариства».

Нагадаємо, 30 березня 2016 року у Міністерстві екології та природних ресурсів України відбулося підписання Меморандуму про наміри щодо створення інтегрованої електронної системи управління охороною довкілля та раціонального використання природних ресурсів. Підписантами стали Міністерство екології та природних ресурсів України, департамент екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації та Закарпатської  облдержадміністрацій та Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина».  Модель електронної системи екологічної інформації розроблена Міжнародною благодійною організацією «Екологія-Право-Людина».