Про зустріч із заступником ГП НБУ Дмитром Сологубом

Галузь:

11 лютого 2016 року у Львівській ТПП відбулася зустріч підприємців із відомим українським економістом, експертом міжнародного рівня, заступником Голови правління Національного банку України Дмитром Сологубом. Захід організований за сприяння Львівської обласної дирекції ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» та Асоціацієї банків Львівщини.

IMG_0735

Учасники – представники підприємницького, банківського середовища та просто небайдужі – проаналізували макроекономічну та фінансову ситуацію у країні, ситуацію на валютному ринку, у банківській системі; обговорили супутні адміністративні обмеження та прослухали можливі прогнози та варіанти розвитку майбутніх подій.

Дмитро Сологуб: «Ми проходимо серйозну економічну трансформацію, у нас змінюється структура економіки, тому що частина її на сході просто знищена. В цих умовах, щоб економіка почала працювати, потрібні дві важливі передумови: перша – макроекономічна стабілізація, а це саме те, чого ми намагаємося досягти; друга – інвестиційний клімат, куди включені також права власності, судова система, боротьба з корупцією і т.д. Без цього ми не можемо говорити про стабільний економічний ріст. Ті проблеми і трагедії, які Україна пройшла впродовж останніх двох років безпрецедентні. З економічної точки зору зокрема. Тому той результат, який ми отримали, є не найгірший». 

IMG_0727

Дмитро Сологуб відповів на гострі питання, окреслив варіанти розвитку економіки. Проте метою зустрічі було не тільки донесення очільником НБУ свого бачення до максимально широкого ділового середовища, а й отримання зворотного комунікаційного зв’язку від цього ділового середовища, тобто підприємці мали змогу донести свої проблеми до керівництва НБУ. За словами віце-президента ЛТПП Володимира Коруда, «не все з тих проблем є в компетенції НБУ, важливо щоб НБУ як один із центральних органів державного управління зумів спільно з іншими державними органами та недержавними підприємницькими асоціаціями координувати свою роботу для покращення ситуації».

IMG_0732

Серед найгостріших питань, які хвилюють сьогодні бізнесові кола – що робити за умов звуження ринку та обмеження можливостей отримання грошей у банківській системі, адже найважливішим в експортно-імпортних операціях є можливість певного прогнозування дії. Проте, як роз’яснив Дмитро Сологуб, жорсткі адміністративні обмеження, які накладає НБУ, є хоч болісними, але теоретично правильними задля стабілізації ситуації. Банківська система реформується, очищається від негативних аспектів діяльності, хоч з іншого боку це ніби погіршує умови розвитку підприємницької діяльності. Як вирватися із цього зачарованого кола, що розчавлює економічну діяльність, – і було гострою точкою дискусії.

Банківська система України, за словами Дмитра Сологуба, проходить сьогодні через доволі серйозну трансформацію, “часто звучать звинувачення у сторону центрального банку, що вивів з ринку 63 банки. Але хочу розчарувати, що іншого виходу не було. Більшість з цих банків або були “неживі” уже давно із “законсервованими” проблемами, або не займалися банківським бізнесом, а доволі сумнівними операціями. Сьогодні навіть ті добрі банки, які є в Україні, втратили доволі багато в Криму, на Донбасі, загалом від загального погіршення ситуації, вони структурно не готові кредитувати. Навіть якщо ми знизимо ставку доволі серйозно – вони не готові видавати кредити, адже водночас і немає клієнтів, проектів, які готові у великих масштабах брати ці кредити”.

Щодо глобальних прогнозів – у 2016 році НБУ декларує досягнення інфляції на рівні 12 %, стабілізування курсу валюти, адже за оцінками НБУ січневе падіння гривні пов’язане зі збігом значної кількості негативних дій, які наслідків минулої діяльності.

Згідно з консенсус-прогнозом Мінекономрозвитку, який готувався на базі оцінок представників урядових та неурядових організацій, середньорічний показник споживчої інфляції у 2016 році складе 16,5%, а на кінець року (грудень до грудня-2015) – 13,1%. Серед експертних оцінок найбільш оптимістичний прогноз середньорічного показника інфляції 8,8%, найбільш песимістичний – 24,2%. На кінець грудня (рік до року) відповідно 8% та 22%.

Згідно ж з результатами опитування керівників 859 підприємств, проведеного Нацбанком у 4-му кварталі-2015, бізнес в середньому очікує зростання споживчих цін на 22,5% протягом наступних 12 місяців (у 3-му кварталі-2015 прогнозувалося 25,5%). Більшість респондентів (63,0%) прогнозують, що зростання споживчих цін не перевищить 25%.

Як зауважив учасник зустрічі Александр Маркус, делегат Німецької економіки, який  дуже позитивно оцінює український бізнес попри всі об’єктивні негаразди: «Бачу в українських підприємцях таку надзвичайну гнучкість і активність в роботі, зокрема на зовнішніх ринках,що вселяє оптимізм. Для мене це дуже привабливо. У Польщі 20 років тому ситуація була подібна. Польські підприємці були як українські тепер – злі й голодні. А злі і голодні, які хочуть працювати, обов’язково прорвуться, будуть чи не будуть гроші на розвиток – вони їх зароблять, вони будуть розвиватися».