ТАРАС БАЧИНСЬКИЙ: «Головний успіх будь-якого бізнесу – це системність».

Галузь:

Про  світогляд юристів нової генерації, про потреби та проблеми українського бізнесу, у розмові з адвокатом, кандидатом юридичних наук, викладачем НУ «Львівська Політехніка» та УКУ, керуючим партнером Адвокатського об’єднання Бачинський, Коломієць та партнери Тарасом БАЧИНСЬКИМ:

Пане Тарасе, адвокатське об’єднання, яке Ви представляєте… з чого починали?

На ринку юридичних послуг ми з’явились у 2008 році,  де факто – на старті працювала фізична особа-підприємець.  Робота велась під ТМ «Лігалейд». До речі – раджу, це хороший бюджетний варіант старту для багатьох видів бізнесу. Оптимальний варіант, коли мова йде про оптимальне оподаткування і про ознаки компанії (бренд, логотип  тощо і, як результат, – краща впізнаваність).

На початку ми як і всі – вивчали ринок, бралися за різні види робіт. Я це називаю юридичним супермаркетом. Аналіз роботи перших років, відповідна статистика і по галузях, і по напрямках дала змогу виокремити конкретні напрямки, з якими цікаво було працювати далі і де ми мали конкурентні переваги.

 

Під перевагою маєте на увазі досвід?

Це також. Але його мають усі. Тут мова йде про досвід у конкретних видах робіт або, скажімо, про 5-річний досвід роботи з іноземними компаніями. Крім того, у нас більше 20 фахівців володіють англійською мовою. Це також перевага, наша УТП.

 

Наскільки відрізнялися напрямки, які Ви для себе виокремили на старті юридичної практики і після першого аудиту?

Вони скоротилися. Сьогодні ми виокремили для себе такі основні напрямки: супровід ІТ-компаній. Це продиктовано якраз досвідом роботи. Так склалось, що сьогодні навіть інші юристи – наші партнери – часто радять саме нас, бо знають, що у цій галузі ми круті. Звісно ми могли б працювати, скажімо і для аграрного сектору, який за об’ємами входить в ТОП-3 ринків країни. Це означає, що нам є куди розвиватись.

Другим напрямком роботи є міграція іноземців та супровід іноземних інвестицій. Сюди входить повний супровід іноземців у нашій країні, їх підтримка з усіх правових питань, що можуть виникнути чи виникають.

Також спеціалізуємося на таких напрямках як нерухомість та кримінально-правовий захист.

 

Ваше бачення львівського ринку юридичних послуг?

Він завжди був насиченим. Однією з причин був стереотип, що бути юристом – престижно. Діти усіх, хто міг собі це дозволити, навчались на юридичному факультеті ЛНУ імені Івана Франка чи інших навчальних закладів.

 

Чому був?

Бо сьогодні цей процес спостерігаємо у навчанні на програмістів. Престижність змінилася необхідністю та реальним попитом на інших фахівців.

 

Порадите товаришу відкрити юридичну компанію?

Я прихильник того, що потрібно займатись справою, яка тобі до вподоби, до цього повинна лежати душа. І ще – нею слід системно і довго займатись. Особисто мною прочитано багато бізнес-літератури, навчався не лише юридичній справі, стежив за бізнесменами-юристами. Головний успіх будь-якого бізнесу ­– це системність. Майже всі, хто досягає хороших результатів – зірки, успішні бізнесмени – працюють у вузькому спектрі протягом багатьох років. Якщо хтось постійно займається своєю справою, то успіх буде. Я у 16 років знав, що буду займатись юриспруденцією, з 9 класу брав участь у олімпіадах, у всеукраїнських конкурсах, вигравав призові місця. З 3-го курсу університету вже почав працювати. Була чітка візія на 10 років уперед. З таким планом, мені здається, можна досягти задуманого у будь-якій сфері.

 

Розуміння, що щось приносить користь і я це можу робити, цей процес мені подобається, – найкращий мотиватор. Чому юриспруденція, чи це родинна справа?

До мене у родині юристів не було. Спочатку мені подобалась історія. Але потім я зрозумів, що історики з часом перетворюються у політиків (посміхається).

 

Повертаючись до бізнесу… На старті радите майбутнім власникам бізнесу реєструватись як ФОП?

Випадки звісно бувають різні. Але, здебільшого, юридичне структурування більш доцільне, коли уже все запрацює як слід. З практики скажу, що до нас часто приходять майбутні підприємці, які хочуть відразу створити складну юридичну структуру, так як це уже існує на підприємствах з історією. Ми їм радимо саме вищеописаний варіант і говоримо, щоб повернулись до цього питання через рік, коли «випробують» свій бізнес. Завжди готові підказати та допомогти уникнути додаткових витрат при створенні юридичної особи.

 

З чого підприємцю почати співпрацю з Адвокатським об’єднанням «Бачинський, Коломієць та партнери»?

У нас є 5 департаментів. Кожен має свою спеціалізацію. Це і кримінальний захист, і робота з нерухомістю, і ці три, про які я вже розповідав раніше.

Почати співпрацю – просто. Можна зателефонувати до нас або замовити дзвінок на сайті. Чи конкретно за напрямком чи загальну. Це нічого не коштує. У ході розмови стане зрозуміло, чи ми уже допомогли підприємцю порадою, чи є конкретні речі, за які ми будемо готові взятись.

Крім того у нас є навчання. Можна записатись на відповідний тренінг.

 

З якими проблемами звертаються найчастіше?

Залежно від напрямку. Наприклад, якщо брати роботу з нерухомістю, то був випадок, коли компанія орендувала приміщення під ресторан, вклала неабиякі кошти в ремонт, дизайн, але не перевірила договір оренди. Такі капіталовкладення прирівнюються до інвестицій у нерухомість. Погано складений договір призвів до того, що орендодавець захотів його розірвати в односторонньому порядку за місяць, без попередження. У Києві нещодавно був випадок, коли ІТ-компанія вклала кошти в ремонт своїх офісів і її «виставив» орендодавець. Зрозуміло, що такі наслідки можуть бути репутаційно плачевні і для орендодавця. Тим не менше. У нас у Львові також є бізнес-центр, з яким, м’яко кажучи, теж слід бути обережним.

 

Це викликано недостатньою кількістю сучасних офісних площ?

Зараз ситуація покращується, але все одно прецеденти виникають. Ми готові зробити аудит орендованого приміщення, проаналізувати угоди, внести свої правки. Знаємо усі можливі наслідки з постачанням світла, газу, при розірванні угоди і т.д., ведемо переговори з орендодавцем, відстоюємо інтереси клієнта.

Такий супровід при оренді ми здійснюємо і для фізичних осіб.

 

ІТ-компанії мають якісь особливі питання до вирішення?

Зазвичай це – процес запуску компанії. Перш за все – структурування бізнесу. Як оформити працівників, адже є багато фрілансерів, віддалених працівників? Вся тематика обертається довкола юридичного обґрунтування роботи контрагентів (ФОПів – програмістів). Це пов’язано з тим, що ці процеси можуть мати ознаки трудових відносин.

Допомагаємо також з оформленням міжнародних контрактів, здійснюємо їх експертизу. Не секрет, що більшість замовлень вони отримують з-за кордону. Виникають також фінансові питання заборгованостей за такими міжнародними оплатами. Але оскільки це – міжнародне право, яке зазвичай регулюється правом Великобританії, чи правом відповідача, то у даному випадку ми виступаємо у якості так званого проектного менеджера, який знаходить юриста у країні замовника. На жаль, ми не маємо права з українською ліцензією представляти права клієнта за кордоном. Хоча у нас був випадок, коли наш юрист представляв інтереси сторони у суді Великобританії через скайп-конференцію.

Статистично, це не найбільша проблема ІТ-компаній. Начастіше це HR-питання: переманювання, відхід команд від проекту, крадіжка напрацювань або клієнта. Такі речі превентивно страхуємо договорами. Хоча тут потрібно вдосконалювати законодавчу базу. Практика вже показує, що це – необхідність.

 

Працевлаштування іноземців в Україні… доволі складний механізм. Є якісь зміни?

Нещодавно прийнято закон з метою спрощення працевлаштування іноземців. Уже не вимагається диплом про відповідну освіту, що було найбільшою перешкодою, спростили й інші моменти. Тут слід розуміти, що на роботу до нас їдуть висококваліфіковані спеціалісти, люди з досвідом. Процедуру спрощено, проте вона стала дорожчою щодо державного збору.

 

Наскільки активно корпорації залучають юристів зі сторони?

Ми часто працюємо за аутсортсингом по вузькоспеціалізованих питаннях за напрямками нашої діяльності.

Крім того затребуваними є внутрішньокорпоративні навчання.

 

З нагоди новорічних та різдвяних свят – Ваше побажання українському бізнесу?

Я переконаний, що український бізнес іде у ногу з часом, синхронно розвивається. Розвивається бізнес-свідомість підприємців. Галицька звичка жалітися, що все погано, що немає чим заправити «Мерседес» С чи S-класу, свідчить про те, що не все так погано. Бажаю усім більше позитиву, віри у завтрашній день!

 

Приєднуюсь і дякую за відверту розмову.

Юрій Булик