Компаніям, постраждалим від кібератаки, ТПП зможе засвідчувати факти форс-мажору

Галузь:

З 27 червня 2017 року до ТПП України надходять численні звернення підприємців, постраждалих від кібератаки на корпоративні мережі за засвідченням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Компаніям, постраждалим від кібератак, ТПП зможе засвідчувати факт форс-мажорних обставин, проте рекомендує, перш за все, звернутись до Кіберполіції України.

«У зв’язку із несанкціонованим втручання в роботу комп’ютерних мереж (кібератакою) цілої низки підприємств та організацій України ми маємо дві проблеми, – розповідає перший віце-президент ТПП України Михайло Непран. – Перша – неможливість своєчасного виконання підприємцями зобов’язань перед бюджетом – своєчасно відзвітувати перед ДФС і зробити відповідні податкові платежі. Друга проблема – неможливість своєчасно виконати свої зобов’язання за договорами (контрактами). Деякі великі компанії через атаку вірусу навіть не можуть повноцінно зібрати інформацію про те, які зобов’язання за контрактами вони не можуть виконати».

«Звичайно, це форс-мажорні обставини. Саме тому ми рекомендуємо підприємцям, постраждалим від кібератаки, звернутися до Департаменту Кіберполіції Національної поліції України. Зі свого боку Торгово-промислова палата України зможе засвідчувати такі факти форс-мажорних обставин тільки на основі документів, які підприємці отримали від Кіберполіції. На наш погляд, це має бути або довідка або витяг про відкриття кримінального провадження», – зазначає Михайло Непрнан.

Крім того, для можливості оперативного реагування на численні звернення та можливості використовування достовірної інформації при засвідченні форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили)  стосовно ситуації навколо кібератаки, ТПП України звернулася до Кіберполіції з проханням надати офіційне підтвердження по термінам (датам початку та закінчення) здійснення кібератаки на корпоративні мережі і мережі органів влади, та роз’яснення що є юридичною підставою, підтверджуючою здійснення кібератаки на мережі суб’єктів господарювання.   «Офіційна відповідь для нас буде підставою для розгляду таких заяв від підприємців про засвідчення форс мажорних обставин», – зазначає Михайло Непран

Також в Торгово-промисловій палата України очікують, що вже найближчим часом буде прийнято рішення на рівні Уряду України, відповідно до якого штрафні санкції ДФС не будуть застосовуватись до підприємств, які стали жертвами кібератаки.