Людмила ГРИЩИШИН, Андрій ТОДОЩУК: “Пліч-о-пліч перевершимо задумане!“

Галузь:

Саме під таким гаслом ось уже як 3 роки працює Асоціація Професійних Митних Посередників. Про заснування, плани та здобутки поговоримо з її очільниками, к.е.н., доцентом кафедри зовнішньоекономічної та митної діяльності НУ «Львівська Політехніка», президентом Асоціації Професійних Митних Посередників Андрієм ТОДОЩУКОМ та директоркою Асоціації – Людмилою ГРИЩИШИН.
Колеги, з чого все починалось?
А.Т.
Насправді ідея створення Асоціації Професійних Митних Посередників (далі – Асоціація) виникла приблизно у 2010-2011 роках. На той час я обіймав посаду керівника управління організації митного контролю Львівської митниці і, відповідно, часто зустрічався з актуальною проблематикою провадження митно-брокерської діяльності, розумів та допомагав шукати шляхи її вирішення.
До мене нерідко звертались колеги, а також підприємці, за порадою чи підтримкою. Однак, як кажуть, було не на часі, окрім того безпосередньо створити таку організацію не було можливості через конфлікт інтересів. І лише у 2018 році, через рік після звільнення з митних органів, з’явилась можливість втілити ідею, тим більше, що актуальність такого об’єднання не зменшилась.
Л.Г.
На той момент я вже 5 років не працювала в митних органах і займала посаду керівника відділу зовнішньоекономічної діяльності в одній з логістичних компаній України, де, правду кажучи, вичерпала свій потенціал. То ж з радістю пристала на пропозицію розвивати даний проєкт, тим більше, що у митних органах провадження діяльності митними брокерами був одним з напрямків, які координувала.
Протягом квітня – червня 2018 року ми спільно ще з кількома однодумцями, які згодом і виступили засновниками нашої організації, працювали над формування концепції розвитку Асоціації як проєкту, метою та основними принципами діяльності нашої структури.
Хто ж виступає засновниками Асоціації?
Л.Г.
Вже 05.06.2018 року було зібрано загальні збори Асоціації, на яких були присутні 11 компаній – митних брокерів, які, і виступили засновниками Асоціації. Одразу ж серед засновників було вибрано 6 учасників правління Асоціації, а саме:
1. ТОВ «АЙЛОК», Назар Приведа;
2. ТОВ «БК АВЕРС ЛТД», Любомир Дем’янчук;
3. ТОВ «ГРІН ЛАЙТ ЛТД», Руслан Велещук;
4. ТОВ «ЛК «ІНТЕРСЕРВІС», Едіта Пелех;
5. ТОВ «ДЖІ ТІ ЕЛ», Сергій Рябов;
6. ДП «САВСЕРВІС КАРПАТИ», Богдан Дмитраш.
14.06.2018 року було зареєстровано організацію як юридичну особу і прийнято вважати саме цей день – днем народження нашої спільноти.
Скільки учасників Асоціація об’єднує сьогодні?
А.Т.
Асоціація має статус всеукраїнської та на сьогоднішній день охоплює 44 компанії – учасників логістичного ланцюга операцій при реалізації зовнішньоекономічної діяльності з 10 регіонів України (Київ, Львів, Ужгород, Вінниця, Чернівці, Чернігів, Одеса, Івано-Франківськ, Тернопіль, Дніпро).
Л.Г.
Учасниками Асоціації виступають підприємства: митні брокери, експедитори, перевізники, утримувачі митних складів, складів тимчасового зберігання, магазинів безмитної торгівлі, а також митних терміналів (місць прибуття), оператори міжнародного поштового зв’язку та незалежні фінансові посередники.
Чим займається Асоціація?
А.Т.
Засновуючи Асоціацію, для нас усіх принциповими були завжди дві речі: відповідати за сказане та реалізовувати задеклароване нашим учасникам; бути максимально корисними для учасників нашої організації.
Загалом же метою функціонування Асоціації є побудова сприятливого середовища для розвитку діяльності кожного окремого учасника у співпраці з митними та іншими органами влади, а також сприяння щодо налагодження партнерських відносин один з одним.
Л.Г.
Ставимо перед собою завдання виявляти потреби наших учасників та на їх основі створювати цінності для них, які згодом «виливаються» в окремі проєкти.
Що це за проєкти?
Л.Г.
На сьогодні у нас успішно функціонують 13 проєктів, зокрема:
НАДІЙНЕ ПАРТНЕРСТВО – розширення портфоліо клієнтів, можливість розвитку бізнесу у інших регіонах України.
Ще однією складовою даного напрямку є рекомендації для суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, які часто звертаються до нас з проханням порекомендувати їм надійних партнерів для подальшої співпраці.
ПРОФЕСІЙНА ПІДТРИМКА – розсилка новин законодавства, визначення кодів товарів згідно УКТЗЕД, підготовка інформаційних довідок.
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ – дає можливість сформувати запит на визначення коду товару, скористатись рубрикою корисної інформації, чи драфтом необхідного
документу.
Кожен учасник Асоціації на нашому сайті www.apmp.org.ua за бажанням реєструється та вільно використовує потрібну йому інформацію, що зосереджена в одному місці.
ТЕМАТИЧНІ СЕМІНАРИ – залучення провідних спікерів України для висвітлення та аналізу проблематики, норм законодавства.
НАВЧАННЯ В ПОДАРУНОК – безкоштовна щорічна участь кожного учасника у семінарах, тренінгах чи курсах, які організовує Асоціація. Кожен учасник Асоціації має можливість відвідати на безоплатній основі серію семінарів ІІІ рівня КУРСІВ З ПІДГОТОВКИ АГЕНТІВ З МИТНОГО ОФОРМЛЕННЯ.
ІНДИВІДУАЛЬНІ КОРПОРАТИВНІ СЕМІНАРИ – проведення семінарів з врахуванням особливостей, специфіки та потреб компаній.
Проведено навчання для таких компаній, як ТОВ «ЛЕОНІ ВАЕРІНГ СИСТЕМС Україна ГМБХ», ТОВ «КОРМОТЕХ», ТОВ «ФЛЕКСОРЕС».
ПОСЛУГИ АДВОКАТА – правова допомога, консалтинг та юридичний супровід адвокатами, що мають значний досвід роботи в митних органах забезпечує побудову найефективнішої стратегії захисту для учасників Асоціації. Завдяки судовому оскарженню рішень про визначення митної вартості та класифікаційних рішень за останній рік забезпечено повернення клієнтам наших учасників зайво сплачених податків на суму понад 10 млн. грн.
КУРСИ МИТНИХ АГЕНТІВ З ПІДГОТОВКИ МИТНОГО ОФОРМЛЕННЯ ONLINE – з подальшим працевлаштуванням, які проводяться двічі на рік та охоплюють 3 рівні (початковий, середній, вищий).
З осені 2019 року впроваджено курси, які проводяться двічі на рік (весна, осінь) в малих групах до 15 осіб.
Часто до нас звертаються також вітчизняні виробники з потребою пройти такі курси. Наприклад ТОВ «Фуджікура Аутомотів Україна», ТОВ «Бадер Україна» та ін.
Наші курси (І і ІІ рівні) мають можливість на безоплатній основі відвідувати і викладачі закладів.
РЕКРУТМЕНТ – підбір персоналу та надання рекомендацій.
Саме завдяки курсам, нам вдається «закривати» вакансії учасників.
ІНФОРМАЦІЙНЕ ПАРТНЕРСТВО – публікація дописів про діяльність та переваги учасників на сторінках соціальних мереж, а також чудова можливість розміщення корпоративного логотипу компанії з посиланням на сайт на веб-ресурсах Асоціації.
СТАЖУВАННЯ – залучення до операційної діяльності учасника найкращих студентів профільних кафедр ВНЗ.
Сьогодні співпрацюємо з кафедрою зовнішньоекономічної і митної діяльності НУ «Львівська Політехніка», кафедрою міжнародної економіки Тернопільського національного економічного університету та Львівським національним університетом.
НЕТВОРКІНГ – цікаві ділові зустрічі та вечірки з якісним контентом які проводяться для учасників та партнерів Асоціації.
Окремо, хочу зупинитись на спільному з Львівською торгово-промисловою палатою проєкті – ШКОЛА АЕО (авторизованого економічного оператора).
Передумовою започаткування такого проєкту слугувало підписання президентом України ЗУ № 141-IX від 02.10.2019 року «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань функціонування авторизованих економічних операторів».
ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ШКОЛИ: У рамках даного проєкту для торгово-промислових палат України та їх учасників вже було проведено інформаційно-консультаційний online-захід і планується ще ряд цікавих подій, про які анонсуватимемо згодом.
Інші досягнення спільноти:
  • Проведено аудит та систематизовано бізнес-процеси для окремих учасників Асоціації.
  • Засновано «Школу експортера для початківців», спільно з Львівською ТПП, Львівською ОДА та НУ «Львівська Політехніка».
  • Відбувається системне проведення зустрічей та круглих столів з Міністерством Фінансів, Держмитслужбою, Львівською ОДА, митними органами, а також з суміжними службами для обговорення актуальних питань учасників у сфері зовнішньоекономічної та митноброкерської діяльності.
  • Здійснюється участь у розробці нормативно-правових актів.
  • Підготовка ряду актуальних запитів в Держмитслужбу та Міністерство фінансів України для роз’яснення норм законодавства.
  • Підписано МЕМОРАНДУМ ДОБРОЧЕСНОСТІ ТА ДОБРОСОВІСНОЇ КОНКУРЕНЦІЇ між учасниками Асоціації, одним з пунктів, якого є питання демпінгу цін на послуги у сфері митно-брокерських послуг.
Як стати учасником Асоціації?
Л.Г.
Процедура отримання статусу учасника Асоціації Професійних Митних Посередників є простою, для цього потрібно:
1. виявити бажання;
2. заповнити заяву та анкету до неї, які є у вільному доступі на сайті www.apmp.org.ua;
3. направити заповнені документи на e-mail: contact@apmp.org.ua;
4. пройти перевірку на професійність і мати позитивну репутацію на ринку послуг;
5. протягом 10 робочих днів отримати схвалення більшістю Правління;
6. сплатити внески.
До речі, наша Асоціація перемогла у конкурсі на кращий сертифікат АЕО, який вже затверджено Кабінетом Міністрів України.

Дякую,

Юрій Бойко