Про Екологічний форум «Поводження з відходами. Цивілізаційні виклики»

Галузь:

Безымянный-119 червня 2015 року Львівська ТПП за підтримки Німецько-українського партнерського проекту у сфері бізнесу провела черговий Екологічний Форум «Поводження з відходами. Цивілізаційні виклики». Метою заходу стало об’єднання практиків та теоретиків у цій актуальній сфері задля просування в Україну передових світових технологій у сфері поводження з відходами, розгляд нетрадиційних підходів до розв’язання проблем із відходами, залучення інвестицій та інновацій.

Форум об’єднав як підприємців, які працюють у сфері збирання та переробки відходів; так і представників місцевої влади, наукових закладів, фінансових інституцій, екологічних організацій.

Проблеми, що обговорювалися на Форумі, сформували тематичні напрями: запобігання утворенню відходів; збирання, транспортування, зберігання  відходів, їх розділення, обробка, утилізація; комерційне використання продуктів переробки; поводження з небезпечними відходами; нормативно-правове забезпечення поводження з відходами; ефективні та інноваційні технології у сфері поводження з відходами; екологічні аспекти підтримки експорту; обмін досвідом у сфері поводження з відходами; формування та реалізація ефективної регіональної політики поводження з відходами.

Відкрив роботу Форуму Олексій Балицький, директор Департаменту екології та природних ресурсів ЛОДА, окресливши не надто втішну нинішню ситуацію у сфері поводження з відходами в області: «У нас майже 400 сміттєзвалищ в області. Ситуація невтішна. І основне наше завдання – їх зменшити. Добре, якби в районі було 1, максимум 2 сміттєзвалища. Спілкуючись із практиками у цій сфері ми побачили, що наразі дуже важливо визначити належно документовані місця складування твердих побутових відходів в області.

Іншою важливою ділянкою роботи є охоплення централізованим збором та утилізацією твердих побутових відходів тих 50% населених пунктів, де сьогодні це не відбувається, насамперед, у Турківському, Сокальському, Сколівському, Жидачівському районах. І почали ми з простого, оголосивши конкурси щодо утилізації твердих побутових відходів у кожному населеному пункті. Сьогодні це приблизно 800 населених пунктів. Не важливо, буде переможцем комунальне підприємство, чи приватне, важливо насамперед забезпечити централізований безпечний збір побутових відходів.

У сфері ж дозвільної діяльності нашим експертним середовищем сьогодні розроблено три нові регламенти по відходах і по викидах, які є публічними. І наступним нашим кроком буде спільно із практиками запустити пілотний проект щодо зміни підходу до дозвільної системи на основі європейського досвіду».

collage_photocat2

Про свій досвід поводження із відходами розповіли представники львівських компаній, зокрема «АВЕ Львів», ФОП Дубровська Г.В., СП ТзОВ «Олнова». Концептуальними розробками управління господарюванням ТПВ у м. Жовкві поділився представник жовківського Державного історико-архітектурного заповідника. Окремі доповідачі розповіди про досвід співпраці із закордонними компаніями, як-от  директорТзОВ «Агенція сталого енергетичного розвитку» Олександр  Шумельда розповів про співпрацю міста Нововолинська та німецької компанії «Insil GmbH», Ігор Гриньків, міський голова Золочева, проаналізував європейський підхід у поводженні з ТПВ у м. Золочеві, де існує сміттєсортувальна лінія – єдиний приклад такого утворення на Львівщині із залученням інвестицій. Про впровадження в Україні Директив ЄС сектору управління відходами та ресурсами доповіла Ірина Гадзала, консультант ГО «Громадський інститут охорони природи». Цікавою стала доповідь Бориса Дениса, директора ПП «Екотех Україна», про проблеми «електронного сміття» і шляхи їх вирішення. Аналіз проблемних питань національного законодавства у цій сфері з погляду підприємства здійснив представник «МН «Дружба» ПАТ «Укратранснафта». Науковці  Інституту геології і геохімії горючих копалин НАН України, Національного лісотехнічного університету України подали результати біогазу львівського полігону ТПВ та розглянули проблему підвищення ефективності спалювання відходів деревини в теплогенераторах комунальних підприємств.

Під час Контактної біржі, тобто дво- та багатосторонніх переговорів підприємців, учасники Форуму мали змогу налагодити контакти, а на  Експозиційному стенді Форуму ознайомитися зі зразками продукції, товарів, виробів, інформаційними та рекламними матеріалами окремих підприємств.

collage_photocat

«Електронне сміття» не повинне потрапити до сміттєзвалища!
Важливим та актуальним напрямком роботи Форуму стало обговорення роботи з організації збору «електронного сміття».  Надважливо, щоб кожен мешканець міста, кожен керівник юридичної особи був свідомим щодо наслідків неправильного поводження з відпрацьованою технікою та був обізнаним щодо місць, куди можна віддати таке сміття для подальшої утилізації.

При високому рівні утилізації техніки в розвинених країнах сьогодні у всьому світі утилізується тільки 12-15 % «електронного сміття», а в Україні питання утилізації комп’ютерів, побутової та оргтехніки на стадії започаткування. Спеціалістами ООН підраховано, що кількість «електронного сміття» росте в середньому в три рази швидше, ніж обсяги будь-яких інших міських відходів.

Якщо дотримання вимог чинного законодавства щодо відходів юридичними особами ще можна частково контролювати, то хто може контролювати дотримання вимог чинного законодавства в частині утилізації «електронного сміття»? Який відсоток населення знає, що треба робити з відпрацьованою технікою? До яких наслідків для нас та наступних поколінь призводить викидання техніки? На жаль, маємо повний вакуум в інформаційному секторі про шкідливість відпрацьованої побутової техніки, пристроїв та «електронного сміття». У процесі розкладання відпрацьованої техніки, електроніки під дією природних факторів токсичні матеріали  попадають в землю і воду, а відтак і в живі організми з відповідними наслідками. Ось лиш неповний перелік небезпечних компонентів, що містяться в «електронному смітті»:

1. Свинець в катодно-променевих трубках і припоях;

2. Миш’як в більш старіших катодно-променевих трубках;

3. Триоксид сурми в якості запобіжників самозагорянню матеріалів;

4. Багатобромисті антизапалювачі в пластикових корпусах, кабелях і електронних платах;

5. Селен в платах в якості випрямляча струму;

6. Кадмій в платах в якості напівпровідників;

7. Хром в металевих деталях для захисту від корозії;

8. Кобальт в сталі для структури і магнетизму;

9. Ртуть в перемикачах і інших вузлах.

Підприємства, що працюють у сфері утилізації “електронного сміття”:

ПП «Екотех Україна» працює у сфері знешкодження комп’ютерної, офісної, побутової та оргтехніки з 2009 року. Підприємство працює з юридичними особами, має відповідну документацію, сталі зв’язки та співпрацює на договірній основі з підприємствами, які спеціалізуються і мають ліцензії на переробку шкідливих компонентів. З питаннями щодо здачі «електронного сміття» звертайтеся за телефоном: +38 032 245 26 89.

ФОП Дубровська Г.В. з лютого 2002 р. проводить господарську діяльність у сфері надання послуг з ремонту та сервісного обслуговування телевізорів, радіоелектроніки та іншої побутової техніки. У зв’язку з тим, що ремонт приблизно 10-20% техніки не є доцільним, постало питання про утилізацію, а саме розбір або розкомплектацію радіоелектроніки, електротехніки та іншої побутової техніки на вторинну сировину та інші відходи. Для заохочення мешканців нашого міста вся процедура з утилізації є абсолютно безкоштовною і для габаритних речей здійснюється виїзд за попередньою домовленістю. ФОП Дубровська Г.В. приймає відпрацьовану техніку від населення у м. Львові за адресою: вул. Угорська, 14 (в’їзд для автомобільного транспорту з вул. Сумської) з понеділка по п’ятницю з 10:00 по 19:00, у суботу з 10:00 по 17:30 без перерви на обід, тел.: +38 032 227 63 21.

collage_photocat1