Андрій КАВЧУК: Ми готові супроводжувати бізнес

Галузь:

Про земельне право, ринок нерухомості та будівництво з юридичного погляду у розмові з адвокатом, партнером адвокатського об’єднання «Бачинський, Коломієць та партнери» Андрієм КАВЧУКОМ:

 

Пане Андрію, з чим львівський бізнес у правовому полі стикається сьогодні найчастіше?

 

Захист власних активів, безпека бізнесу. Українці звикли звертатись до юриста, коли «припече». Поки бізнес функціонує, ніхто особливо не переймається належним оформленням документації. Хоч кожен розуміє, що попередити ризики значно дешевше і простіше, ніж подолати їхні наслідки. Бо, наприклад, коли порушення вже виявлено і на компанію наклали штраф, залишається або платити, або звертатись до суду, а це час і кошти. Щоправда значна частина підприємців уже усвідомила, що з документами слід наводити лад. Серйозний бізнес починає працювати логічно і розуміє, що, при правильному підході, інвестиції у належне юридичне оформлення бізнесу є дешевшими і безпечнішим, ніж коли це робити по факту.

 

Якщо говорити про безпеку в окреслених вище сферах, на якого виду юридичної допомоги бізнес може розраховувати?

 

Ми здійснюємо повний юридичний супровід усіх операцій по земельних відносинах: оформлення прав на земельні ділянки, приватизація, оренда, супровід угод купівлі/продажу, в т.ч. проведення аудиту земельних ділянок при її купівлі чи інвестуванні коштів в будівництво. Також супроводжуємо весь процес будівництва: отримання ліцензії для забудовника та дозвільних документів на об’єкти будівництва, розробляємо правові інструменти фінансування будівництва та продажу готових об’єктів як житлового, так і комерційного призначення.

 

На українському ринку маємо чимало незаконних будівництв. Ваша оцінка того, що відбувається?

 

Якщо говорити про ситуацію на ринку сьогодні, то, наприклад, у Львові будівництво ведеться з юридичного боку за п’ятьма-шістьма типовими схемами. Законодавство України визначає як легальну одну-дві. Решту схем ним «непрямо» передбачені тобто законодавчо не врегульовані. Кожна схема має свої переваги і недоліки як для забудовника, так і для потенційного інвестора чи покупця житла / комерційної нерухомості. Кожен випадок розглядаємо індивідуально, рекомендуємо оптимальну схему продажу об’єктів. Також наше адвокатське об’єднання здійснює юридичний супровід усіх операцій на первинному, і на вторинному ринках.

 

Ваші послуги лише для компаній?

 

І з фізичними особами також. Працюємо у форматах В2В і В2С, в тому числі з іноземцями, які останнім часом дуже цікавляться придбанням нерухомості. Напрямок B2С в об’єднанні курує старший юрист Тетяна Кардіяка, а за мною закріплений супровід бізнесу. Клієнтам, які мають намір придбати житло або комерційне приміщення, ми пропонуємо послуги аудиту, тобто комплексної перевірки таких об’єктів. У результаті клієнт отримує письмовий звіт на більше ніж 20 сторінках, в якому відображена уся інформація про об’єкт інвестиції: законність володіння земельною ділянкою, відомості про добросовісність забудовника, законність дозвільних документів, схеми продажу, власників тощо. В практиці нашого АО був випадок коли вдалось вберегти клієнта від інвестиції у ризикований об’єкт будівництва на суму понад мільйон гривень.

 

Що ще готові запропонувати підприємцям?

 

У межах моєї практики ми також надаємо послуги із реєстрації бізнесу, його подальший юридичний супровід, проводимо аудити, в т.ч. комплексні due diligence. Ми це називаємо послуги бізнес-адвоката. Працюємо як з тими, хто має бізнес-ідею і хоче інвестувати в неї кошти, так і з діючими, часто дуже успішними підприємцями. Для початківців пропонуємо послуги з реєстрації бізнесу «під ключ» і це не банальна реєстрація ФОПа чи ТОВки. Ми вивчаємо запит клієнта і підбираємо оптимальну модель юридичного оформлення бізнесу: правильну форму організації та ефективну податкову систему, КВЕДи відповідно до діяльності, перевіряємо чи така діяльність потребує отримання ліцензій, інших дозвільних документів. Якщо так – супроводжуємо процес їх отримання. Грамотно готуємо установчі документи під потреби клієнта, і завершуємо це все – реєстрацією в нотаріуса у нашому офісі. Клієнту потрібно лише надати нам відповідну інформацію. Це можна зробити он-лайн, і один раз приїхати до нас в офіс для оформлення документів. Віддаємо клієнту готове рішення під його бізнес-проект. Це дуже зручно і суттєво економить кошти і час – мабуть найбільш цінні ресурси підприємців!

У випадку реєстрації бізнесу кількома партнерами, ми пропонуємо розробку корпоративних договорів, які допомагають уникнути багатьох конфліктів між засновниками в майбутньому, коли бізнес «обростає активами» і стає більш цікавим в фінансовому плані.

Для тих, хто вже працює в бізнесі, ми пропонуємо пакети комплексного юридичного обслуговування компанії, тобто бізнес адвокат на аутсорсингу.

 

Часто підприємці кажуть, що їм не потрібен юрист, бо з бізнесом все гаразд. Для Вас це втрачені клієнти?

 

Таким клієнтам ми пропонуємо пройти юридичний аудит їх бізнесу. Це не детальний due diligence, відповідно вартість є незначною. Для цього клієнт заповнює невелику анкету і на основі інформації, отриманої від нього, ми виявляємо ризики та небезпеки, які можуть виникнути в компанії, та пропонуємо рішення для їхнього усунення. За результатами аудиту клієнт отримує відповіді на питання. Основні блоки, за якими проводиться аудит, це корпоративне управління, відповідність обраної форми організації бізнесу або податкової системи фактичній бізнес-діяльності, правильність оформлення найманих працівників, надійність і безпечність укладених договорів тощо.

 

Хто є Вашими клієнтами?

 

У моїй практиці ми працюємо із агробізнесом, який останнім часом стає дуже інвестиційно привабливим і прибутковим. Для аграріїв ми ведемо операції із формування земельних банків, укладення договорів оренди із власниками паїв, участь у земельних торгах, супроводжуємо угоди з купівлі-продажу активів, так звані M&A. У Львові завдяки туристам

активно розвивається готельно-ресторанна справа. Для таких клієнтів ми забезпечуємо повний цикл юридичного супроводу з відкриття закладів: реєстрація бізнесу, отримання дозвільних документів, в т.ч. колишніх пожежників, ліцензій на продаж алкоголю, тютюну, консультуємо з оформлення найманих працівників тощо.

Оскільки Львівщина – прикордонний регіон, часто звертаються клієнти з приводу виготовлення ліцензій на працевлаштування за кордоном, ведення зовнішньоекономічної діяльності та її відповідного договірного оформлення. Останнім часом успішно розвивається медична справа та фармацевтика, відкриваються приватні медичні кабінети та центри. І не лише стоматологічні. Наступного року медична реформа ще більше оживить цей напрямок. Надзвичайно цікаво працювати із комплексними проектами, коли починаєш справу з реєстрації бізнесу і даєш клієнту юридично грамотно оформлений готовий бізнес проект.

 

Що б Ви побажали українському бізнесу у переддень новорічних та різдвяних свят?

 

Працювати на випередження, усувати причини, а не їхні наслідки! На щастя, в Україні все більше підприємців почали звертати увагу на юридичні аспекти ведення бізнесу, особливо в стосунках з органами державної влади, партнерами та своїми клієнтами. Є розуміння того, що, коли бізнес юридично грамотно оформлений, то він – захищений!

 

Юрій Булик