Позиція ОККО щодо законопроекту на підтримку тіньового ринку нафтопродуктів

Галузь:

У Верховній Раді зареєстровано законопроект на підтримку тіньового ринку нафтопродуктів. Якщо Верховна Рада проголосує за відтермінування електронних акцизних накладних на операції з реалізації нафтопродуктів, то це призведе до збереження тіньових схем на українському паливному ринку і втрат державного бюджету на мільярди гривень. Таку думку висловив віце-президент мережі АЗК «ОККО» Юрій Кучабський.

Нова система електронного адміністрування реалізації нафтопродуктів має бути запроваджена з 1 березня. Її основним елементом є акцизна накладна – обов’язковий документ, що формується в електронній формі на всіх етапах реалізації пального – від НПЗ чи держкордону України до АЗС. Такий механізм унеможливлює ухилення від сплати акцизного податку, наприклад, через оприбуткування контрафактних нафтопродуктів від фіктивних підприємств, оформлення фіктивного виробництва тощо. Однак 15 лютого лідер парламентської групи «Воля народу» Ярослав Москаленко і член цієї ж групи, бенефеціарний співвласник групи компаній WOG Степан Івахів зареєстрували законопроект, який передбачає відтермінування запуску системи електронного адміністрування до 1 липня. Іншими нормами цього ж проекту пропонується знизити ставки акцизів на альтернативне моторне пальне зі 120 до 75 євро за 1 тисячу літрів та звільнити від обкладання акцизом сумішеві бензини і ДП, виготовлені з підакцизних товарів.

«Наша компанія не бачить ніякої доцільності у перенесенні термінів запровадження електронних акцизних накладних і в адаптації до них  внутрішніх облікових систем, – зазначає віце-президент мережі АЗК «ОККО» Юрій Кучабський. –  Натомість  згаданий законопроект містить такі законодавчі ініціативи, які призведуть до утворення нових «дірок» у податковому законодавстві. Його ухвалення дозволить недобросовісним компаніям і надалі виготовляти контрафактний продукт шляхом змішування, ще й не сплачуючи при цьому акцизи».

За його словами, тіньовий ринок пального в Україні щороку збільшується на 5-10%. Тож якщо не вживати негайних заходів, то скоро на ньому не залишиться місця для операторів, які добросовісно працюють у правовому полі. Зволікання із запровадженням нової системи адміністрування акцизів повністю відповідає інтересам гравців тіньового ринку.

Довідка:

ПАТ «Концерн Галнафтогаз» є оператором мережі АЗК «ОККО» – однієї з найбільших автозаправних мереж в Україні, до складу якої входить понад 400 автозаправних комплексів. У структурі компанії працює й найбільша в Україні мережа закладів харчування в дорозі, в тому числі 41 ресторан, які працюють під брендами A la minute, Pasta Mia та Meiwei. Підрозділи «Концерну Галнафтогаз» займаються також реалізацією товарів через магазини на АЗК, продажем нафтопродуктів великим та малим гуртом, надають послуги з експертизи якості пального, зберігання і транспортування нафтопродуктів. У мережі «ОККО» працює 11 нафтобаз і 15 стаціонарних та мобільних лабораторій контролю якості нафтопродуктів. На 9 київських АЗК діють пункти власної мережі хімчисток Bolla.