Мережа енергоефективних підприємств Львівщини досягла 8% економії енергії!

Галузь:

Хоча навіть оптимістичні очікування були на рівні 5%.

Проект GIZ GmbH «Консультування підприємств щодо енергоефективності» надав Україні унікальну можливість протестувати модель роботи з енергоефективністю компаній, яка передбачає організацію інноваційних професійних спільнот для енергоменеджерів підприємств. Організація таких спільнот базується на швейцарській концепції навчальних мереж енергоефективності (learning energy efficiency network), яка довела свою корисність в інших країнах. І Україна не стала виключенням.

Завершується третій рік роботи в Мережі одинадцяти львівських компаній і Львівська торгово-промислова палата, як координатор Мережі, з впевненістю готова рекомендувати підприємствам приєднуватись до таких спільнот, за наявності такої можливості, звісно. Майбутнє таких навчальних мереж це окрема тема, гідна уваги держави, як це відбувається в Німеччині.

Щоб краще зрозуміти «ефект мережі», варто порівняти домашні зайняття спортом із зайняттями в групі з тренером. Мабуть, у багатьох є такий досвід і він не на користь самостійних тренувань. Так і більшість наших компаній, ділячись враженнями від участі, відмічають, що самостійно вони ледь би половину енергозберігаючих заходів виконали.

У результаті, з моменту приєднання до спільноти у листопаді 2018 року одинадцять компаній Мережі реалізували 38 енергоефективних заходів. Серед них найбільш вагомі:

  • Рекуперація тепла із градирень для попереднього нагріву живильної води – економія 4241 МВт*годин на рік;
  • Використання поверненого конденсату для приготування гарячої води – економія 1037 МВт*годин на рік;
  • Новий паровий котел і економайзер – економія 1007 МВт*годин на рік;
  • Запобігання примусового скидання повітря з системи – економія 873 МВт/годин на рік;
  • Теплоізоляція паропроводів і засувок – економія 616 МВт*годин на рік;
  • Заміна компресорів – економія 689 МВт*годин на рік;
  • Модернізація аміачної холодильної установки – 300 МВт*годин на рік.

Ці та інші реалізовані заходи були або рекомендовані енергоаудитом, проведення якого є обов’язковим для вступу до Мережі, або  запропоновані вже в процесі навчання, консультацій та обміну досвідом між компаніями спільноти.

Перед реалізацією заходи пройшли детальний відбір підприємствами за допомогою інженерів-консультантів Мережі, які прораховували найкращі способи втілення та терміни окупності. Всі дані вводилися та обраховувались інженерами на спеціалізованій електронній платформі для моніторингу прогресу Мереж, що дозволяє бачити історію і плани з втілення енергоефективних заходів компаній.

П’ять учасників Мережі енергоефективних підприємств Львівщини встигли прийняти і провести на своїх виробництвах робочі мережеві зустрічі з екскурсіями: АТ Кавова компанія Галка, ПАТ Компанія Ензим,  ПАТ Молочна компанія Галичина, ТОВ Миколаївцемент, ТОВ Еко-Цегла.

На фото – екскурсія на кавову компанію «Галка»

Окрім  вказаних компаній, також учасниками львівської навчальної мережі енергоефективності є ПАТ Галичфарм, ТОВ Явір Інвест, ТОВ ВЕЕМ-Металавтопром, ТОВ Каньон 2017, ТОВ Агролайф транссервіс,  ТОВ Львівхолод.

Ці компанії мають фахівців різного рівня, але всі погодились, що короткі навчальні тренінги з актуальних технічних тем абсолютно корисні кожному. Крім того, на квартальні робочі зустрічі координатори Мережі запрошували постачальників різного обладнання і учасники обговорювали реальні кейси та ділились як позитивним, так і негативним досвідом.

На навчальну програму компанії Мережі  мають прямий вплив і голосуванням обирають найактуальніші тематики. За три роки роботи Мережі різні досвідчені експерти провели короткотермінове навчання по дев’ятьох темах: Ефективні системи опалення, розподіл тепла, інтелектуальні технології управління; Ефективне енергообладнання, контроль енергоспоживання технологічного обладнання; Ефективні системи охолодження;  Рекуперація тепла: особливості рекуператорів, розрахунок потенціалу утилізації джерел тепла; Системи енергетичного менеджменту, корисні практики зі стандарту ISO 50001:2018 для підприємств; Компресори, ефективне використання стисненого повітря; Промислова ізоляція, теплова ізоляція мереж; Фінансові інструменти для впровадження енергоефективних заходів; Навчання інженерних працівників підприємств основам проведення енергоаудиту та формування почергового плану енергомодернізації підприємства.

Учасники МЕП-Львів на початку проекту брали на себе добровільні зобов’язання (на фото).

В ході роботи підприємства цю мету переглядали й брали додаткові зобов’язання. В результаті Мережа енергоефективних підприємств Львівщини досягла:

  • скорочення викидів CO2 на 6 050 тон!
  • зменшення споживання енергоресурсів на 14 729 МВт*годин !

 

У грошовому еквіваленті таке зменшення споживання дає сукупну щорічну економію більше 32 мільйонів гривень!

Львівська торгово-промислова палата багато років підтримує різнопланові освітні, нетворкінгові та бізнес-проекти  екологічного та енергоефективного напрямку. Завдяки саме цьому проекту за підтримки GIZ GmbH, Мінекономіки України та Агентства Держенергоефективності, до нас потрапив дійсно корисний інструмент у вигляді моделі навчальних мереж енергоефективності. Нам важливо показувати найкращі практики та бути причетними до відмінних результатів  наших компаній!